Ο Δήμος Ακτίου Βόνιτσας σε συνεργασία με το Κέντρο Κοινωνικής Μέριμνας και Ανάπτυξης του Δήμου Ακτίου Βόνιτσας και την Περιφερειακή Ένωση Δήμων Δυτικής Ελλάδας,  διοργάνωσαν σήμερα 6 Οκτωβρίου 2019 και φέτος με μεγάλη επιτυχία και με πολλές συμμετοχές αθλητών και αθλητριών όλων των ηλικιών  τον 20οΗμιμαραθώνιο «Άκτιο Δρόμο» σε μια δύσκολη αγωνιστική διαδρομή μήκους 21,098 χλμ.

Η εκκίνηση των 21χλμ έγινε από την Είσοδο του Αεροδρομίου στο Άκτιο στις 9:15 π.μ. με κατεύθυνση  προς τον Άγιο Νικόλαο Βόνιτσας ( δρόμος Άκτιο – Λευκάδα με μια παραλιακή παράκαμψη ), με τους αθλητές να ακολουθούν τον δρόμο Λευκάδα – Βόνιτσα και στη συνέχεια σε μια ειδυλλιακή διαδρομή πίσω από το Κάστρο της Βόνιτσας ( περιοχή Χώρα ) να καταλήγουν στην παραλία της Βόνιτσας  στο ύψος της πλατείας του Δημαρχείου Ακτίου Βόνιτσας.

Μαζί με τον Ημιμαραθώνιο Άκτιο Δρόμο πραγματοποιήθηκε και ο καθιερωμένος πλέον δρόμος των 5000 μέτρων, που περιλάμβανε το γύρω του Κάστρου, το άλσος της Σάλτινης και το πανέμορφο νησάκι της Κουκουμίτσας,  αλλά και των 1000 μέτρων για μικρά παιδιά ( κάτω των 12 ετών ).

Ενώ φέτος προστέθηκε και η διαδρομή 10χιλιομέτρων που είχε σαν αφετηρία το χωριό Άγιος Νικόλαος και ακολουθώντας την ίδια διαδρομή οι δρομείς τερμάτιζαν στην παραλία της Βόνιτσας.

Δείτε παρακάτω τους νικητές:

ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ (21,098 χλμ.)

ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

  1.  ΒΑΣΙΛΗΣ ΝΙΚΟΥ 1:18:41
  2. ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΣΙΓΕΠΙΔΗΣ 1:22:12
  3. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΠΑΡΘΕΝΗΣ 1:23:27

ΑΝΔΡΕΣ 18-30

  1. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΠΟΥΛΟΥΚΗΣ 1:28:57
  2. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΟΤΡΩΤΣΟΣ 1:50:53
  3. ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΜΠΙΝΤΖΟΣ 1:54:12

 ΑΝΔΡΕΣ 31-40 

  1. ΙΩΑΝΝΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ 1:28:32
  2. ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΤΟΜΑΡΑΣ 1:29:55
  3. ΦΩΤΗΣ ΣΑΡΑΚΙΩΤΗΣ 1:32:32

ΑΝΔΡΕΣ 41-50 

  1. ΚΟΣΜΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ 1:24:46
  2. ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ 1:28:31
  3. ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ 1:30:11

ΑΝΔΡΕΣ 51-60 

  1. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΑΡΑΣΤΑΘΗΣ 1:28:48
  2. ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΤΟΙΚΟΣ 1:31:00
  3. ΗΛΙΑΣ ΝΑΤΣΙΑΣ 1:31:36

ΑΝΔΡΕΣ 61+

  1. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΠΟΥΛΟΣ 1:31:38
  2. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΧΑΡΜΠΗΣ 1:39:46
  3. ΑΣΤΕΡΙΟΣ ΔΕΡΤΖΕΠΗΣ 1:39:54

ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΓΕΝΙΚΗΣ 

  1. ΒΙΚΥ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΑΚΗ 1:31:01
  2. ΤΣΙΛΙΜΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ 1:42:52
  3. ΑΘΗΝΑ ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ 1:43:04

ΓΥΝΑΙΚΕΣ 18-30 

  1. ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΒΛΑΧΟΓΙΑΝΝΗ 2:06:25
  2. ΜΠΕΤΥ ΠΑΝΤΑΖΗ 2:23:30

ΓΥΝΑΙΚΕΣ 31-40

  1. ΕΛΕΝΗ ΜΠΙΣΚΑ 2:08:13
  2. ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΚΟΥΡΤΙΔΟΥ 2:11:02
  3. ΠΑΡΙΣΕΝΙΑ ΤΣΙΚΛΕΙΔΗ 2:16:26

ΓΥΝΑΙΚΕΣ 41+

  1. ΓΕΩΡΓΙΑ ΣΙΩΖΟΥ 1:48:42
  2. ΜΑΡΙΑ ΤΣΑΤΣΑΡΩΝΗ 1:52:21
  3. ΕΥΗ ΡΟΔΗ 1:53:55

ΑΓΩΝΑΣ 10 ΧΛΜ

ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

  1. ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΣΑΜΟΠΟΥΛΟΣ 47:11
  2. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΔΑΓΔΗΝΕΛΗΣ 48:50
  3. ΠΑΝΟΣ ΓΚΙΟΚΑΣ 49:24

ΓΕΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

  1. ESMERALDA HOLSCHER 57:58
  2. ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΝΤΑΡΔΗ 1:06:04
  3. ΤΖΕΦΡΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ 1:07:14

 ΑΓΩΝΑΣ 5 ΧΛΜ

ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

  1. ΒΛΑΣΣΗΣ ΜΕΝΤΖΟΣ 17:57
  2. SYLVAIN GOBEL 18:13
  3. ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΡΗΣΤΟΥ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

  1. ΖΩΗ ΜΥΤΙΚΑ 25:03
  2. ΣΤΥΛΙΑΝΗ ΠΑΠΟΥΤΣΗ 26:51
  3. ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΗ 27:06

Την απονομή έκανε ο Πρόεδρος της Δημοτικής Ενότητας Πρέβεζας κ. Χρήστος Χασακής.

Στις επόμενες ώρες θα αναρτηθεί πλούσιο φωτογραφικό υλικό από τους αγώνες.

Πηγή :gos[prts

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here