Ολοκληρώθηκε σήμερα το πρωτάθλημα της Α ΕΠΣ Πρέβεζας – Λευκάδας με το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ της Πλαγιάς και του Καναλακίου να οδηγείτε σε νίκη της Πλαγιάς με 3-2.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι πέντε πρώτες ομάδες της βαθμολογίας οδεύουν σε μπαράζ ανόδου για την Γ Εθνική

Το ματς ήταν εντυπωσιακό με το Καναλάκι να προηγείται με 1-2 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο και έσπασε καρδιές μετά το ογδοηκοστο λεπτό. Ο Ανδρέας Μαχαλιωτης για την Πλαγιά ισοφάρισε σε 2-2 και ο Λάμπρος Καταγης, γύρω στο 87, έκανε το 3-2 αποτελειώνοντας τα όνειρα του Αχερων Καναλακίου για απευθείας ανοδο.

Αποδεικνύεται ότι η ομάδα του Α.Ο. Πλαγιάς έχει ηθικές ποδοσφαιρικές αξίες. Παρα το ότι ήταν σχεδόν αδιάφορη , έπαιξε τον αγώνα με το πάθος που την διακρίνει .

Πολλά ακούστηκαν τις προηγούμενες μερες για αυτόν τον αγώνα.

Αποδείχθηκε όμως ότι κάποιοι ακόμη σέβονται το ποδοσφαιρο.

Για την ανόδο σε αγώνες μπαράζ θα αγωνιστούν οι : ΠΑΣ ΠΡΕΒΕΖΑ 2016,,ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΓΑΣ , Α.Ο. ΚΑΡΥΑΣ , ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΛΟΥΡΟΥ .

Στον τελικό θα περιμένει ο ΠΑΣ Αχερων Καναλακίου ( θα υπάρχει Α αναλυτικό ρεπορτάζ τις επόμενες ημέρες )

Στα play out σε μίνι πρωτάθλημα θα αγωνιστούν οι: ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΒΑΛΑΝ/ΧΗΣ ,ΕΡΜΗΣ ΚΑΝΑΛΙΟΥ , Α.Ε. ΠΡΕΒΕΖΑΣ και ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ .
Θα υποβιβαστούν δυο από τις τέσσερις ομάδες .

Υποβιβάστηκαν απευθείας οι : ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΧΕΡΟΥΣΙΑΣ και Α.Ο. ΡΙΑ